Skolas soma


100 Latvijas stāsti 100 minūtēs

6. septembrī, tūkstošiem skolēnu no visiem 119 Latvijas novadiem tikās Rīgā, atklājot Latvijas valsts simtgades lielāko iniciatīvu „Latvijas skolas soma”. Īpašā pasākumā Arēna Rīga skolēni piedalījās radošās darbnīcās un koncertā „100 Latvijas stāsti 100 minūtēs”. Piedaloties atpazīstamiem māksliniekiem, koncertā tika apspēlēta Latvijas vēsture, kultūra, tradīcijas un vērtības šodienas skatījumā, nepieciešamība ikvienam nepārtraukti attīstīties un augt, veidojot nākotnes Latviju.


Ventspils digitālais centrs

31.oktobrī, 4.b klase apmeklēja Ventspils digitālo centru, kur piedalījās divās nodarbībās. Ar 3D pildspalvām veidoja attēlus gan pēc gatava šablona, gan zīmējot autordarbus.

Otrā nodarbībā skolēni strādāja pie datorgrafikas uzdevuma, veidojot kolāžas par dažādām tēmām, bet tā kā šovakar ir Helovīns, daudzu skolēnu darbos ir šo svētku atribūtika – vissdažādākie ķirbji.

1.A klases Mārtiņdienas prieki „Ievlejās”!

Projekta „Skolas soma” ietvaros 1.A klase  9. novembrī devās braucienā uz Sakas pagasta  „Ievleju ” mājām, kur darbīga uzņēmēja Agita Pētersone stāstīja un rādīja  kā top maizīte. Skolēni iepazinās ar graudiem, mīklas mīcīšanu un krāsns kurināšanu. Bērni saprata grūto maizītes tapšanas ceļu. Interesanti bija pašam izveidot savu kukulīti un ar lizes palīdzību ielaist to krāsnī.

Garda bija maizītes ar medu degustācija, un jautras likās Mārtiņdienas rotaļas. Vislielākais prieks un gandarījums- ar karstu maizes kukulīti rokās varēja doties mājās. Visi bērni priecājās, ka varēs uzcienāt savus vecākus ar paša ceptu maizīti.

Skats uz mūsu priekiem.


Izrāde “Polianna”

Liepājas teātra izrādi Polianna noskatījās 5.a un 6.a klases skolēni.

 Kādā depresijas māktā pilsētā ierodas vienpadsmit gadus veca meitene Polianna, lai ar prieka spēles palīdzību pierādītu apkārtējiem, ka pasaule ir ļoti jauka vieta, kurā dzīvot. It sevišķi savai krustmātei Pollijai, kura nocietinājusi savu sirdi un neļaujas nedz priekam, nedz emocijām. Vai pilsētiņas iedzīvotāji ļausies prieka spēlei? Un vai krustmāte atvērs savu sirdi priekam un mīlestībai

 Izrāde bija ļoti pamācoša un aktuāla mūsdienu steidzīgajā laikmetā, kurā savstarpējās attiecības un patiesās dzīves vērtības dažkārt tiek atstātas novārtā. Skolēni izrādes laikā vēlreiz pārliecinājās par to, kāda uzvedība veicina labas savstarpējās attiecības, prot raksturot dažādas emocijas un izprot savas iespējas ietekmēt citu cilvēku emocijas.

Vilkam tāda dvēselīt‘

Projekta “Skolas soma” ietvaros 2019. gada 21. februārī  Liepājas Centra sākumskolas 4. C klase devās skatīties un klausīties muzikālo uzvedumu “Vilkam tāda dvēselīt ‘ ”, kuru organizēja koncertzāle “Lielais Dzintars” sadarbībā ar  māksliniecisko  vadītāju  un horeogrāfi Sanitu Sējāni.

Muzikālais uzvedums  iedvesmo skolēnus uz radošām izpausmēm – dziedāt, dejot, būt aktīvam sabiedrības loceklim. Koncertā tiek akcentēts viens no būtiskākajiem Latvijas kultūras mantojumiem – dziesma, latviešu nacionālās identitātes simbols.

Uzveduma sniegtais vēstījums tiek ietērpts dziesmās, un to skatītājiem izstāsta un izdzied bērnu vokālie ansambļi no visas Latvijas. Stāsts ir par kāda bērna un maza vilcēna attiecībām, par robežām starp dzīvnieku un cilvēku pasauli.

Šis muzikālais uzvedums izraisa skolēnos līdzpārdzīvojumu, palīdz saskatīt cilvēka un dzīvnieka attiecības, novērtēt dzīvnieka varenību, skaistumu un spēku.

Pēc pasākuma apmeklējuma bērni dalījās savās izjūtās par redzēto un dzirdēto un  izveidoja plakātu, kurā tika apkopoti skolēnu viedokļi par to, kas pasākumā patika un aizrāva.

Latvijas Mākslas muzejs

Kā laikmetīgiem bērniem saprast laikmetīgu mākslu?

Latvijas skolas somas ietvaros mūsu skolēniem bija iespēja viesoties Latvijas Mākslas muzejā un piedalīties nodarbībā: Kā skatīties un ieraudzīt? Praktiski iesaistoties diskusijās un astoņu mākslas darbu pētniecībā, skolēniem bija iespēja atklāt Purvīša balvas nominantu daiļradi un mūsu laikmeta vizuālās mākslas izpausmes kopumā. Nodarbībā skolēni pētīja laikmetīgās mākslas sastāvdaļas – no idejas līdz formai un izstādīšanas veidam. Nodarbības nobeigumā, strādājot grupās, skolēni radīja kopīgu instalāciju.

Varde par solisti

16. aprīlī Liepājas Centra sākumskolas 1.-3. klašu skolēni projekta „Skolas somas” ietvaros apmeklēja koncertuzvedumu „Varde par solisti” koncertzālē Lielais Dzintars.

Purva iemītnieki Varde, Krupis, Cekulpīle un Dundurs skolēnus iepazīstināja ar skaistāko operu jaukajām ārijām, duetiem un ansambļiem.

Koncertprogrammā uzstājās Latvijas Nacionālās operas solisti – Evija Martinsone (soprāns), Ilona Bagele (mecosoprāns), Juris Vizbulis vai Mihails Čuļpajevs (tenors), Kalvis Kalniņš (baritons), Uģis Krišjānis (taustiņinstrumenti). Koncerta stāstniece bija Karina Bērziņa. Pēc koncertuzveduma klasēs apkopojām skolēnu gūtās atziņas un muzikālos iespaidus. Skolēni guva priekšstatu par operu un baletu, viņiem patika tēlainā mūzikas valoda, krāšņie tērpi, emocionālais izpildījums.

Liepājas RAS

Projekta “Skolas soma” ietvaros skolēni no 5.b klases apmeklēja atkritumu pārstrādes uzņēmumu “Liepājas RAS”, kur apguva jaunas zināšanas par vides saudzēšanu un ekoloģisku dzīvesveidu, akcentējot tieši atkritumu apsaimniekošanas jomu un uzzināja par atkritumu otrreizējo izmantošanu.

Skolēni bija arī  uz nodarbību muzejā “Vai Tu zini, kas ir Latvija”, kurā nostiprināja savas zināšanas par Latvijas valsts simboliem un to tapšanas vēsturi.

“Skolas soma” projekta ietvaros bija unikāla iespēja apmeklēt Latvijas simtgadei veltīto multimediālo deju lielizrādi “ABAS MALAS”, kurā skolēni iepazina Latvijas vēsturi 100 gadu griezumā, kas tika atspoguļota caur deju un kustību, projekcijās bija redzama cilvēkstāstu sērija – spilgtākās atmiņas katrā no Latvijas desmitgadēm.

Klusā daba. Glezniecība.

Projekta “Skolas soma” ietvaros 6. c klases skolēniem bija iespēja Liepājas muzejā apskatīt Latvijas mākslinieku izstādi “Klusā daba. Glezniecība.”, kur iepazinās ar mākslas žanru Klusā daba, atklājot dažādu paaudžu latviešu mākslinieku rokrakstus, glezniecības manieri un atšķirīgas tehnikas. Izstādē kopumā bija apskatāmi 21 mākslinieka 38 mākslas darbi.

Projekta “Skolas soma” ietvaros 5.c klases skolēni apmeklēja radošas darbnīcas Liepājas Amatnieku namā un muzejpedagoģijas nodarbību Liepājas muzejā. Amatnieku namā skolēniem bija iespēja iepazīties ar Kurzemes amatniecības tradīcijām, kas ir Latvijas kultūras mantojuma nozīmīga daļa. Skolēni izvēlējās katrs savu amata meistaru un darina savu darbiņu.

Savukārt, Liepājas muzejā skolēniem bija iespēja apskatīt plenēra izstādi “Liepājas marīna”, noskaidrot, kas ir plenērs un iepazīties mākslas žanru marīna, atklājot dažādu mākslinieku rokrakstus un glezniecības manieri atšķirīgās tehnikās. Skolēni izvēlējās vienu no mākslas darbiem izstādē un pēc iespējas līdzīgu zīmēja savu.