Skolas soma

Dzīvās gleznas “Simbolisms”

Pateicoties projektam “Skolas soma”, mūsu skolas skolēniem bija lieliska iespēja vizuālās mākslas stundās apmeklēt Liepājas muzejā multimediālo mākslas izstādi Dzīvās gleznas “Simbolisms”, iepazīstot izcilu Latvijas kultūras personību daiļradi un veidot savu kultūras pieredzi.

Amatnieku nams

Kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” deva iespēju mūsu skolas 6.klašu skolēniem apmeklēt Amatnieku namu. Tur skolēni iepazina Kurzemes amatniecības tradīcijas, tautas mākslas nozīmi un izmantošanas iespējas mūsu dienās. Katram bija iespēja pie izvēlētā amata meistara darināt savu darbiņu – pīt no klūdziņām paliknīti, izgatavot ādas maciņu, taisīt rotaslietas no dzintara gabaliņiem, veidot gobolēnu vai  filcēt atslēgu piekariņu. 

Virtuves rēvija

Šī gada 21.septembrī, Skolas somas projekta ietvaros, mūsu skolas 4.b.,c.,3.a, 2.b.2.c.klašu skolēni Lielajā Dzintarā apmeklēja koncertuzvedumu “Virtuves rēvija”. Tas ir stāsts par savstarpējām attiecībām – draudzību un strīdiem, mīlestību un greizsirdību, kas tika attēlots skolēniem saprotamā veidā – starp virtuves priekšmetiem. Virtuves priekšmeti izdzīvoja gan spēles un rotaļas, gan mīlestību un greizsirdību, kā arī draudzību un strīdus. Kastrolīte un Vāciņš, Slotas kāts un Trauku lupatiņa, Putotājs un Putukrējums, visi, kas virtuvē sāk dziedāt un dejot, aizkustinot mazo skatītāju sirdis.

Koncerts „Mana tautasdziesma”

Iniciatīvas Latvijas skolas somas ietvaros 2. martā 4. a un 4.d klases skolēni apmeklēja koncertu „Mana tautasdziesma”, tādejādi veidojot skolēnu kultūras pieredzi, un aktualizējot mūzikā un literatūrā iepriekš apgūto.

Literatūras stundā skolēni iepazina mutvārdu folkloras veidu – tautasdziesmu; mūzikā mācījās tautasdziesmas no galvas – tās skandēja. Apmeklējot koncertu skolēni nostiprināja abos mācību priekšmetos gūtās zināšanas, kā arī guva iespēju dzirdēt  latviešu tautasdziesmas oriģinālās aranžijās, tādējādi pilnveidojot priekšstatu par latviešu tautas mūziku un to izpildījumu mūsdienīgā skanējumā, un tās aktualitāti arī mūsdienās. Koncerta laikā skolēni parādīja mūzikas stundā gūtās zināšanas un prasmes – labprāt  dziedāja līdzi sev zināmās, un mūzikas stundās apgūtās tautasdziesmas. Pēc koncerta latviešu valodas stundā skolēni izmantoja latviešu tautasdziesmas, lai padziļinātāk apgūtu tēmu – Uzruna un uzrunas grupas, skolēni dalījās iespaidos par koncertu, atzina ka ir interesanti vienu tēmu apgūt vairākos mācību priekšmetos.

Foto: Valters Pelns https://irliepaja.lv/galerijas/koncerts-skoleniem-mana-tautasdziesma-koncertzale-/

Leļļu meistara sapnis

Tas skan tik skaisti, ka katram ir savs sapnis. Sapņo lieli un mazi. Izrādās, ka sapņi piepildās arī lellēm. Leļļu meistara sapni 20. februārī „Skolas somas ietvaros” izsapņoja arī  mūsu skolas otro klašu skolēni. Visiem skolēniem koncerts patika, guva emocionālu baudījumu, kā arī atziņu, ka darot labu citiem,pats pretī arī saņemsi labu.

Sniegbaltītes skola

10. un 11. decembrī no “Latvijas skolas somas finansējuma” 1.- 2. klases apmeklēja Liepājas teātra izrādi “Sniegbaltītes skola”.

Šo stāstu par Meža skolu, kurā Sniegbaltīte palīdz zvēriņiem apgūt zinības, pazīst un atceras gandrīz visi pieaugušie. Tagad arī bērniem bija iespējams uzzināt, kāpēc vajadzīga skola, un pašiem pārliecināties, vai par gudrāko, stiprāko un attapīgāko var kļūt arī bez mācīšanās.

Skolēni kopā ar Sala veci, Sniegbaltīti un meža iemītniekiem varēja izjust Ziemassvētku tuvošanos.

RAXTU RAXTI. TRĪS LABAS LIETAS.

Liepājas koncertzālē LIELAIS DZINTARS saistībā ar “Latvijas koncerti” iniciatīvu “Latvijas skolas soma” projekta ietvaros 4.klases skolēni 21.novembrī apmeklēja koncertuzvedumu bērniem “RAXTU RAXTI. TRĪS LABAS LIETAS.”

Koncertuzvedums – latviešu tautas brīnumu pasaka “Trīs labas lietas” ir stāsts par trim tēva dēliem un viņu izvēli paņemt no noslēpumainā Svešā vīra sieku zelta vai trīs labas lietas. Tikai Muļķītis pasakā izvēlas trīs labās lietas, kuras palīdz viņam tikt galā ar visgrūtākajiem uzdevumiem un piedevām vēl dabūt Ķēniņa meitu par sievu.

Uzvedumā skanēja grupas “RAXTU RAXTI” mūzika dažādu mūzikas instrumentu izpildījumā, piedalījās laikmetīgās dejas dejotāji, tika projecēti interesanti video materiāli, iekļaujot  Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes.

Suitu sāga

3.a un 3.b kl. ,,Latvijas skolas somas ” ietvaros apmeklēs simfoniskā orķestra koncertuzvedumu R. Dubras oroģināloperu ,,Suitu sāga” ,,Lielajā Dzintarā” 2019.g. 5.novembrī 10.00.

Mērķis:  noklausīties latviešu oriģināloperas ,,Suitu sāga” pirmizrādi, uzzināt par Suitu novada tautastērpa izcelsmi.

Operā skolēni tika iepazīstināti ar 400 gadu seniem vēsturiskiem notikumiem Alsungā.

Operā skolēni uzzināja suitu tautastērpa rašanās vēsturi.

Skolēniem patika solistu uzstāšanās, koristu dziedājums, krāšņie tērpi. Skolēni uzzināja, kas ir opera.

Amatnieku nams

2019.g. 30.oktobrī 3.b klase projekta ,,Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Amatnieku namu.

Apmeklējuma mērķis bija piedalīties radošās darbnīcās un apskatīt izstādi – lietišķās mākslas darinājumus.

Skolēni sadalījās grupās – darbnīcās un pieredzējušu amata meistaru vadībā, izmantojot daudzveidīgus materiālus, piem., dzintaru, ādu, klūdziņas, audumu, pērļītes, apguva lietišķās mākslas darbu pamatprasmes.

Izgatavotie darbi skolēnos izraisīja pozitīvas emocijas.

Noslēgumā skolēni apskatīja izstādi.Lielu interesi izraisīja tautastērpi, sajūsminājās par garākajām dzintara krellēm!

Gūtie iespaidi Aizputes novadpētniecības muzejā

2.klašu skolēni 17. un 18.oktobrī  “Latvija skolas somas” ietvaros muzejā apmeklēja divas radošās nodarbības.

Nodarbībā “No vecmāmiņas pavārgrāmatas” skolēni paši mīcīja mīklu, veidoja kliņģerus. Nodarbības beigās cienājās ar pašu gatavotiem kliņģeriem un dzēra garšīgu, smaržīgu zāļu tēju.

Zīmju un simbolu meistardarbnīcā uzzinājām ar ko atšķiras latvju zīmes no dažādiem simboliem. Nodarbībā katrs skolēns radīja draudzības simbolu- rokassprādzi. Klasē veidojām zīmējumu izstādi par iegūtajiem iespaidiem Aizputes novadpētniecības muzejā

DaGamba. Vivaldi. Gadalaiki.

Projekta “Skolas soma” ietvaros 2019. gada 8. oktobrī Liepājas Centra sākumskolas 5.un 6. klases skolēni devās skatīties un klausīties mūzikas grupas “DaGamba” veltīto koncertu jauniešiem “Vivaldi. Gadalaiki.”, kuru organizēja koncertzāle “Lielais Dzintars” sadarbībā ar “Latvijas Koncerti”.

Koncertā skolēni tika iepazīstināti ar slaveno itāļu komponistu un vijolnieku Antonio Vivaldi un viņa populāro skaņdarbu “Gadalaiki”. Lai koncerts būtu skolēniem saistošāks, cikla “Gadalaiki” skaņdarbi tika izspēlēti gan klasiskā skanējumā, gan rokmūzikas versijā.

Koncerta laikā skolēniem bija iespējams atpazīt mūzikas instrumentus, kā altu, vijoli, bungas, saskatīt līdzības un atšķirības stīgu instrumentos, kā arī iepazīt seno laika tradicionālos mūzikas instrumentus.

Esmu arheologs

2019.gada 24.septembrī Liepājas Centra sākumskolas 6.klašu skolēni iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja nodarbību Liepājas muzejā “Esmu arheologs”. Skolēni apguva Latvijas vēsturē nepieciešamās zināšanas un prasmes par vēstures izzināšanas iespējām, kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas nepieciešamību un veidiem, mācījās sadarboties un paši mēģināja atrast senas lietas, kas glabājas zemē. Apskatot muzeja ekspozīciju, skolēni izzināja vissenākās Latvijas vēstures lappuses.


100 Latvijas stāsti 100 minūtēs

6. septembrī, tūkstošiem skolēnu no visiem 119 Latvijas novadiem tikās Rīgā, atklājot Latvijas valsts simtgades lielāko iniciatīvu „Latvijas skolas soma”. Īpašā pasākumā Arēna Rīga skolēni piedalījās radošās darbnīcās un koncertā „100 Latvijas stāsti 100 minūtēs”. Piedaloties atpazīstamiem māksliniekiem, koncertā tika apspēlēta Latvijas vēsture, kultūra, tradīcijas un vērtības šodienas skatījumā, nepieciešamība ikvienam nepārtraukti attīstīties un augt, veidojot nākotnes Latviju.


Ventspils digitālais centrs

31.oktobrī, 4.b klase apmeklēja Ventspils digitālo centru, kur piedalījās divās nodarbībās. Ar 3D pildspalvām veidoja attēlus gan pēc gatava šablona, gan zīmējot autordarbus.

Otrā nodarbībā skolēni strādāja pie datorgrafikas uzdevuma, veidojot kolāžas par dažādām tēmām, bet tā kā šovakar ir Helovīns, daudzu skolēnu darbos ir šo svētku atribūtika – vissdažādākie ķirbji.

1.A klases Mārtiņdienas prieki „Ievlejās”!

Projekta „Skolas soma” ietvaros 1.A klase  9. novembrī devās braucienā uz Sakas pagasta  „Ievleju ” mājām, kur darbīga uzņēmēja Agita Pētersone stāstīja un rādīja  kā top maizīte. Skolēni iepazinās ar graudiem, mīklas mīcīšanu un krāsns kurināšanu. Bērni saprata grūto maizītes tapšanas ceļu. Interesanti bija pašam izveidot savu kukulīti un ar lizes palīdzību ielaist to krāsnī.

Garda bija maizītes ar medu degustācija, un jautras likās Mārtiņdienas rotaļas. Vislielākais prieks un gandarījums- ar karstu maizes kukulīti rokās varēja doties mājās. Visi bērni priecājās, ka varēs uzcienāt savus vecākus ar paša ceptu maizīti.

Skats uz mūsu priekiem.


Izrāde “Polianna”

Liepājas teātra izrādi Polianna noskatījās 5.a un 6.a klases skolēni.

 Kādā depresijas māktā pilsētā ierodas vienpadsmit gadus veca meitene Polianna, lai ar prieka spēles palīdzību pierādītu apkārtējiem, ka pasaule ir ļoti jauka vieta, kurā dzīvot. It sevišķi savai krustmātei Pollijai, kura nocietinājusi savu sirdi un neļaujas nedz priekam, nedz emocijām. Vai pilsētiņas iedzīvotāji ļausies prieka spēlei? Un vai krustmāte atvērs savu sirdi priekam un mīlestībai

 Izrāde bija ļoti pamācoša un aktuāla mūsdienu steidzīgajā laikmetā, kurā savstarpējās attiecības un patiesās dzīves vērtības dažkārt tiek atstātas novārtā. Skolēni izrādes laikā vēlreiz pārliecinājās par to, kāda uzvedība veicina labas savstarpējās attiecības, prot raksturot dažādas emocijas un izprot savas iespējas ietekmēt citu cilvēku emocijas.

Vilkam tāda dvēselīt‘

Projekta “Skolas soma” ietvaros 2019. gada 21. februārī  Liepājas Centra sākumskolas 4. C klase devās skatīties un klausīties muzikālo uzvedumu “Vilkam tāda dvēselīt ‘ ”, kuru organizēja koncertzāle “Lielais Dzintars” sadarbībā ar  māksliniecisko  vadītāju  un horeogrāfi Sanitu Sējāni.

Muzikālais uzvedums  iedvesmo skolēnus uz radošām izpausmēm – dziedāt, dejot, būt aktīvam sabiedrības loceklim. Koncertā tiek akcentēts viens no būtiskākajiem Latvijas kultūras mantojumiem – dziesma, latviešu nacionālās identitātes simbols.

Uzveduma sniegtais vēstījums tiek ietērpts dziesmās, un to skatītājiem izstāsta un izdzied bērnu vokālie ansambļi no visas Latvijas. Stāsts ir par kāda bērna un maza vilcēna attiecībām, par robežām starp dzīvnieku un cilvēku pasauli.

Šis muzikālais uzvedums izraisa skolēnos līdzpārdzīvojumu, palīdz saskatīt cilvēka un dzīvnieka attiecības, novērtēt dzīvnieka varenību, skaistumu un spēku.

Pēc pasākuma apmeklējuma bērni dalījās savās izjūtās par redzēto un dzirdēto un  izveidoja plakātu, kurā tika apkopoti skolēnu viedokļi par to, kas pasākumā patika un aizrāva.

Latvijas Mākslas muzejs

Kā laikmetīgiem bērniem saprast laikmetīgu mākslu?

Latvijas skolas somas ietvaros mūsu skolēniem bija iespēja viesoties Latvijas Mākslas muzejā un piedalīties nodarbībā: Kā skatīties un ieraudzīt? Praktiski iesaistoties diskusijās un astoņu mākslas darbu pētniecībā, skolēniem bija iespēja atklāt Purvīša balvas nominantu daiļradi un mūsu laikmeta vizuālās mākslas izpausmes kopumā. Nodarbībā skolēni pētīja laikmetīgās mākslas sastāvdaļas – no idejas līdz formai un izstādīšanas veidam. Nodarbības nobeigumā, strādājot grupās, skolēni radīja kopīgu instalāciju.

Varde par solisti

16. aprīlī Liepājas Centra sākumskolas 1.-3. klašu skolēni projekta „Skolas somas” ietvaros apmeklēja koncertuzvedumu „Varde par solisti” koncertzālē Lielais Dzintars.

Purva iemītnieki Varde, Krupis, Cekulpīle un Dundurs skolēnus iepazīstināja ar skaistāko operu jaukajām ārijām, duetiem un ansambļiem.

Koncertprogrammā uzstājās Latvijas Nacionālās operas solisti – Evija Martinsone (soprāns), Ilona Bagele (mecosoprāns), Juris Vizbulis vai Mihails Čuļpajevs (tenors), Kalvis Kalniņš (baritons), Uģis Krišjānis (taustiņinstrumenti). Koncerta stāstniece bija Karina Bērziņa. Pēc koncertuzveduma klasēs apkopojām skolēnu gūtās atziņas un muzikālos iespaidus. Skolēni guva priekšstatu par operu un baletu, viņiem patika tēlainā mūzikas valoda, krāšņie tērpi, emocionālais izpildījums.

Liepājas RAS

Projekta “Skolas soma” ietvaros skolēni no 5.b klases apmeklēja atkritumu pārstrādes uzņēmumu “Liepājas RAS”, kur apguva jaunas zināšanas par vides saudzēšanu un ekoloģisku dzīvesveidu, akcentējot tieši atkritumu apsaimniekošanas jomu un uzzināja par atkritumu otrreizējo izmantošanu.

Skolēni bija arī  uz nodarbību muzejā “Vai Tu zini, kas ir Latvija”, kurā nostiprināja savas zināšanas par Latvijas valsts simboliem un to tapšanas vēsturi.

“Skolas soma” projekta ietvaros bija unikāla iespēja apmeklēt Latvijas simtgadei veltīto multimediālo deju lielizrādi “ABAS MALAS”, kurā skolēni iepazina Latvijas vēsturi 100 gadu griezumā, kas tika atspoguļota caur deju un kustību, projekcijās bija redzama cilvēkstāstu sērija – spilgtākās atmiņas katrā no Latvijas desmitgadēm.

Klusā daba. Glezniecība.

Projekta “Skolas soma” ietvaros 6. c klases skolēniem bija iespēja Liepājas muzejā apskatīt Latvijas mākslinieku izstādi “Klusā daba. Glezniecība.”, kur iepazinās ar mākslas žanru Klusā daba, atklājot dažādu paaudžu latviešu mākslinieku rokrakstus, glezniecības manieri un atšķirīgas tehnikas. Izstādē kopumā bija apskatāmi 21 mākslinieka 38 mākslas darbi.

Projekta “Skolas soma” ietvaros 5.c klases skolēni apmeklēja radošas darbnīcas Liepājas Amatnieku namā un muzejpedagoģijas nodarbību Liepājas muzejā. Amatnieku namā skolēniem bija iespēja iepazīties ar Kurzemes amatniecības tradīcijām, kas ir Latvijas kultūras mantojuma nozīmīga daļa. Skolēni izvēlējās katrs savu amata meistaru un darina savu darbiņu.

Savukārt, Liepājas muzejā skolēniem bija iespēja apskatīt plenēra izstādi “Liepājas marīna”, noskaidrot, kas ir plenērs un iepazīties mākslas žanru marīna, atklājot dažādu mākslinieku rokrakstus un glezniecības manieri atšķirīgās tehnikās. Skolēni izvēlējās vienu no mākslas darbiem izstādē un pēc iespējas līdzīgu zīmēja savu.