Skolas soma

Labdien, Aizpute!

1.a klases skolēni projekta „Latvijas skolas soma ” ietvaros devās ekskursijā uz Aizputi, lai Aizputes novadpētniecības muzejā piedalītos 

radošajā darbnīcā “Zīmes un simboli”.

Nodarbības laikā skolēniem mācīja saprast, kas ir zīmes un kas – simboli. Skolēni iepazinās ar latviešu tautas rakstu zīmēm un simboliem. Katrs skolēns izgatavoja draudzības simbolu – rokassprādzi. Bērniem nodarbība patika, jo darbu veica visi.

Iepazināmies arī ar padomju laika leļļu kolekciju, kur saglabātas viena vēsturiska laika posma bērnības rotaļlietas.

Aizputes Livonijas ordeņa pilsdrupās skolēni zīmēja savas pirmās ekskursijas iespaidus.  Nākamajā dienā skolēni bija uzlikuši savu rokassprādzi uz rokas. Daži skolēni mājās bija izveidojuši savu sagatavi un klasē darināja vēl vienu rokassprādzi, mainījās ar rokassprādzēm, apliecinot draudzību.

Senās Kuldīgas stāsts

Skolas somas ietvaros, 4. A klase devās uz Kuldīgu iepazīt Senās Kuldīgas stāstu. Muzejā skolēni varēja apskatīt un izbaidīt emocionālu vēstures notikumu atspoguļojumu. 

Skolēni iepazina viduslaiku sodus, Kuldīgas pilsētas tumšos laikus un uzplaukuma gadus hercoga Jēkaba valdīšanas laikā. Vislabāk patika hologrammas, maketi un vizināšanās ar kuģi, lai aizmuktu no briesmīgās mēra slimības.  

Mācību ekskursija 5.klasēm

Baudot ceļā Latvijas zelta rudens  ainavas, 5.klašu skolēni programmas “Latvijas  skolas soma” ietvaros devās uz Ventspili, lai piedalītos muzejpedagoģijas nodarbībās  Livonijas ordeņa pilī, Amatu namā un  Planetārijā, kuras  saistītas ar mācību programmu tēmām literatūrā , vēsturē, dabas zinībās.

Amatu namā skolēni iepazinās ar Senās skolas vēsturi, disciplīnu un tikumisko audzināšanu, skaitīja  uz skaitīkļiem, rakstīja ar grifelēm uz šīfera tāfelēm , ievērojot 19.gs. glītrakstīšanas pamatprasības, lasīja rakstus vecajā drukā. Savukārt pils muzejā iepazinās  ar dzīvi viduslaikos – tērpiem, kārtām, bruņniecību, muzeja darbinieku pienākumiem un devās ekskursijā pa muzeju, bet Planetārijā  devās kosmiskā kinoseansā un skatījās filmu par Saules sistēmu, uzzināja svarīgākos faktus par planētām un to pavadoņiem.

Skolēniem ekskursijas laikā bija daudz pārdomātu jautājumu un  neviltota vēlme visu izzināt, kā arī lieliska iespēja saliedēties ar klasesbiedriem  Ventspils  Piejūras parka atrakcijās.

Dienvidkurzemes ļaudis, dzīve un darbs

Maija noslēgumā 6.klašu skolēni programmas Latvijas skolas soma ietvaros Zoom platformā piedalījās attālinātās muzejpedagoģijas nodarbībās, ko piedāvā Liepājas muzejs par tēmu “Dienvidkurzemes ļaudis, dzīve un darbs”.

Tās laikā skolēniem bija iespēja virtuāli izstaigāt muzeja telpas, iepazīstot senās latviešu tradīcijas un gadskārtu ieražas, kas senajā latviešu sētā bija iedalāmi divās lielās grupās: gadskārtu ieražas, kas pakļautas gadalaiku maiņai dabā, un lielākie dzimtas godi – kristības, kāzas un bēres.

Skolēni nodarbības laikā aktīvi iesaistījās nodarbības procesā, virtuāli atbildot uz jautājumiem un veicot praktisko uzdevumu. Skolēni iepazina darāmo darbu kārtību senajā latviešu lauku sētā, kas saistīta ar gadalaiku ritumu un svētkiem, uzzināja, kāpēc konkrētie svētki tika atzīmēti un kādas tradīcijas ir saglabājušās līdz mūsdienām. Skolēni nodarbības laikā veica radošu darbu, kurā atspoguļoja vienu no gadskārtu ieražām.

Kur zirgi?

Heijā, heisā! Ir laiks mesties LIELAJĀ PIEDZĪVOJUMĀ, ko sauc par VASARU!

Bet, pirms vēl atvērušies vārti uz vasaru, 1.b, 1.c un 2.b klases bērniem, pateicoties projektam “Latvijas skolas soma” bija iespēja atvērt durvis uz piedzīvojumu, ko piedāvāja Liepājas leļļu teātra mākslinieki. Bērni ar aizrautību noskatījās izrādi “Kur zirgi?”

Vai Tu zini, kas mājo vistumšākajās, dziļākajās, zilākajās okeāna dzīlēs? Un kā ar dažām kustībām zābaku var pārvērst par jūraszirdziņu, bet pašu vienkāršāko plēvi par bezgalīgu ūdens klajumu. Vai Tu zini, kā tas ir ilgoties atklāt un uzzināt? Pirmklasnieki un otrklasnieki tagad to zina. Vēl izrādes laikā viņi uzzināja, kādēļ jāsaudzē vide un kas notiks, ja to nedarīs.

Pēc izrādes noskatīšanās bērni zīmēja savus iespaidus un atbildēja uz āķīgiem jautājumiem.

Paldies teātra aktieriem par interesanto izrādi! Ļoti gaidīsim jaunu tikšanos un, cerams, jau teātra ēkā!

Interpretācija mākslā

No 19.- 23. aprīlim programmas Latvijas skolas soma ietvaros Zoom platformā piedalījās 2.klašu skolēni par tēmu: “Interpretācija mākslā”.

Skolēni iepazinās ar mākslinieku darbiem un uzzināja, kā dažādu materiālu veidi par dažādām aktuālām, mūsdienīgām tēmām.  tiek izmantoti kolāžu gatavošanā.

Māksliniece Luīze Rukšāne  pastāstīja par to, cik dažādi var veidot un interpretēt izjūtas, domas un iztēli savos radošajos darbos.

Skolēniem ļoti patika darboties ar dažādiem materiāliem un izveidotos darbus atsūtīja skolotājai un māksliniecei.

Izrāde “Alise Brīnumzemē”

No 31.marta 1.klašu skolēniem programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros tika sniegta iespēja noskatīties cirka/teātra izrādes “Alise Brīnumzemē” video ierakstu.

Skolēni virtuāli devās piedzīvojumos Maģiskajā dārzā un Karalienes pilī, sekoja līdzi gaisa akrobātiskajiem šoviem un citiem „Alises Brīnumzemes“ cienīgiem brīnumiem. Izrāde bija bagāta ar specefektiem, 3D projekcijām, iluzionistu mākslu.

Pēc izrādes noskatīšanās skolēni nostiprināja zināšanas par materiālu īpašībām, iepazinās, kā sauc izrādē minētos mūzikas instrumentus. Bērniem bija jāparāda zināšanas jautājumos par drošību, lai zinātu, kā rīkoties situācijās, ko redzēja izrādē. Visbeidzot mazie cirka draugi zīmēja ilustrācijas, lai atspoguļotu savas spilgtākās emocijas.

Citāda muzejpedagoģijas nodarbība

Lai attālinātās mācības būtu daudzveidīgākas, pirms došanās pavasara brīvdienās visi Liepājas Centra sākumskolas  4.klašu skolēni ar programmas “Latvijas skolas soma”  atbalstu piedalījās virtuālajā muzejpedagoģijas nodarbībā “Iluzionisma teātris un muzejs MYSTERO”.      

Skolēniem bija iespēja  iepazīties ar burvju skatuves mākslas noslēpumiem un šīs jomas attīstības vēsturi Latvijā un pasaulē, kā arī  izprast  burvju skatuves mākslinieka pienākumus un šīs profesijas apguves iespējas. Nodarbības laikā skolēni varēja  ne tikai iepazīt muzeja vēsturi un triku meistaru atribūtiku, bet arī mācīties un izmēģināt   nodarbības mākslinieku rādītos trikus.

 Perkusionista darbnīca

Šonedeļ 5.klašu skolēni piedalās projektā SKOLAS SOMA, kurā var darboties līdzi pazīstamā perkusionista NILA ĪLES muzikālajai darbnīcai. 

Tajā mākslinieks stāsta un rāda par dažādām perkusijām, un citām eksotiskām bungām, kuras izgatavojis pats vai atvedis no tālām zemēm.

Skolēni šajā nodarbībā iepazīst ļoti daudzveidīgo sitamisntrumentu pasauli, uzzina, kur un kā cēlušies šie instrumenti, kā tie izmantoti senāk un tagad, no kādiem materiāliem pagatavoti. 

Stundu garajā nodarbībā skolēni uzzina ne tikai dažādu instrumentu vēsturi, bet ir aicināti darboties arī līdzi, sitot dažādus ritmus, gan uz mājās atrodamiem instrumentiem no sadzīves priekšmetiem, gan izmantojot savu ķermeni kā mūzikas instrumentu, un atdarinot ritmus ar kājām un rokām. 

Nodarbību vada un tajā piedalās Latvijā pazīstamais perkusionists NILS ĪLE un viņa sieva MAIJA SĒJĀNE-ĪLE.

Muzejpedagoģijas nodarbība „Izrakstīju raibu cimdu”

2.b klases skolēni 4. novembrī, Skolas somas projekta ietvaros, iepazinās ar seniem cimdu veidiem Dienvidkurzemē, uzzināja par cimdu dāvināšanas tradīcijām, cimda adīšanas tehniku, izmantotajiem etnogrāfiskajiem rakstiem, krāsām un to nozīmi. Skolēnus pārsteidza Dienvidkurzemes košie un smalkie cimdu un zeķu raksti, dzijas sagatavošana un tās krāsošana, rakstu izvēle un rakstu sakārtošana adījumā. 

Bija iespēja pašiem veidot savu grupas vai klases cimdu ar etnogrāfiskajiem rakstiem, strādājot ar krāsainiem magnētiņiem uz cimda maketa daļām. Nodarbība sniedza iespēju iepazīt jauno tehnoloģiju izmantojumu un inovatīvu skatījumu uz nozīmīgām kultūras vērtībām, vērojot ekspozīciju “Dienvidkurzemes ļaudis, dzīve, darbs”.

Daloties ar savām izjūtām par redzēto, skolēni secināja, ka ar  centību, mērķtiecību, zināšanām un darbu var izrotāt ne tikai cimdiņus, bet ar ornamentu rakstiem var izrotāt klasi, skolu.                                    

Seši mazi bundzinieki

30.oktobrī 1.a un 1.b klases devās uz koncertzāli LIELAIS DZINTARS. Viņi bija saņēmuši Liepājas Simfoniskā orķestra vēstuli – lūgumu palīdzēt sacerēt dziesmu un atskaņot pavadījumu latviešu tautas dziesmai “Seši mazi bundzinieki”.

Vislatvijas projekta “Skolas soma” ietvaros koncertzāles darbinieki izveidojuši izglītojošu nodarbību sākumklašu skolēniem “No trokšņa līdz skaņdarbam”. Tās laikā 1.a un 1.b klases bērni iepazina koncertzāli no aizkulišu puses, izpētīja katra mūziķa vietu orķestrī. Jaunie muzikanti atkārtoja ritma zīmes, izveidoja ritmu savai dziesmai un ķērās pie īstas muzicēšanas.  Skanēja lieliski!

Atvadoties daudzi bērni apsolīja atgriezties koncertzālē jau kā mūzikas skolas skolēni.

Amatu mājas apmeklējums

Kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” deva iespēju mūsu skolas 2.a un 2.c klases skolēniem apmeklēt Amatnieku namu. Tur skolēni iepazina Kurzemes amatniecības tradīcijas, tautas mākslas nozīmi un izmantošanas iespējas mūsu dienās. Katram bija iespēja pie izvēlētā amata meistara darināt savu darbiņu – pīt no klūdziņām paliktnīti, izgatavot ādas maciņu, gatavot rotaslietas no dzintara gabaliņiem, veidot gobelēnu vai filcēt atslēgu piekariņu.

Simbolisms. Dzīvās gleznas

Visu 5.klašu skolēni apmeklēja muzejpedagoģijas nodarbību ,,Simbolisms. Dzīvās gleznas”.

Skolēni uzzināja, ka šī multimediālā ekspozīcija ir radīta, atbilstoši jaunākajām pasaules tendencēm muzeju un izstāžu attīstībā.

Skolēniem tika sniegts ieskats par izcilo latviešu mākslinieku – simbolistu darbiem, kuri ir Latvijas Kultūras kanonā un  piedzīvo jaunu, interesantu redzējuma iespēju. Skolēni uzzināja ka ar virtuālās animācijas palīdzību šajā izstādē gleznas tiek  atdzīvinātas audio-vizuālā kustībā.

Jaunāko tehnoloģiju dažādās izmantošanas iespējas  papildināja dzeja un mūzika.

Koncertlekcija

Projekta ,,Skolas soma” ietvarā mūsu skolas bērni varēja  papildināt savas muzikālās zināšanas par pasaules klasiskajām un populārākajām melodijām Ziemassvētku laikā, iepazinās ar daudzveidīgām, gan tradicionālajām, gan atšķirīgām Ziemassvētku tradīcijām visā pasaulē.

Ziemassvētki ir svētki, kurus gaida katrā mājā, pilsētā, visā pasaulē. Ar skaisto latviešu ziemas saulgriežu melodiju ,,Sidrabiņa lietiņš lija” sākās muzikālais ceļojums, kurš aizveda uz Vāciju, Angliju, Krieviju, Austriju, Japānu, Čehiju, Ukrainu.

Koncertlekcija tika papildināta ar interesantiem videomateriāliem un stāstiem.

Koncertlekcijā piedalījās dziedātājs Mikus Abaroniņš  instrumentus spēlēja Arta Abaroniņa (čells, basģitāra, klavieres), Dāvis Bindemanis (klavieres).

Seši mazi bundzinieki

Spītējot nemīlīgajam lietutiņam, 2.novembrī 1.c klase devās uz koncertzāli LIELAIS DZINTARS. Viņi bija saņēmuši Liepājas Simfoniskā orķestra vēstuli- lūgumu palīdzēt sacerēt dziesmu un atskaņot pavadījumu latviešu tautas dziesmai “Seši mazi bundzinieki”.

Vislatvijas projekta “Skolas soma” ietvaros koncertzāles darbinieki izveidojuši izglītojošu nodarbību sākumklašu skolēniem “No trokšņa līdz skaņdarbam”. Tās laikā 1.c klases bērni iepazina koncertzāli no aizkulišu puses, izpētīja katra mūziķa vietu orķestrī. Jaunie muzikanti atkārtoja ritma zīmes, izveidoja ritmu savai dziesmai un ķērās pie īstas muzicēšanas. Diriģenta loma tika uzticēta logopēdei Montai Heidmanei, bet solo izpildīja orķestra mūziķis. Skanēja lieliski!

Atvadoties daudzi bērni apsolīja atgriezties koncertzālē jau kā mūzikas skolas skolēni.

Dzīvās gleznas “Simbolisms”

Pateicoties projektam “Skolas soma”, mūsu skolas skolēniem bija lieliska iespēja vizuālās mākslas stundās apmeklēt Liepājas muzejā multimediālo mākslas izstādi Dzīvās gleznas “Simbolisms”, iepazīstot izcilu Latvijas kultūras personību daiļradi un veidot savu kultūras pieredzi.

Amatnieku nams

Kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” deva iespēju mūsu skolas 6.klašu skolēniem apmeklēt Amatnieku namu. Tur skolēni iepazina Kurzemes amatniecības tradīcijas, tautas mākslas nozīmi un izmantošanas iespējas mūsu dienās. Katram bija iespēja pie izvēlētā amata meistara darināt savu darbiņu – pīt no klūdziņām paliknīti, izgatavot ādas maciņu, taisīt rotaslietas no dzintara gabaliņiem, veidot gobolēnu vai  filcēt atslēgu piekariņu. 

Virtuves rēvija

Šī gada 21.septembrī, Skolas somas projekta ietvaros, mūsu skolas 4.b.,c.,3.a, 2.b.2.c.klašu skolēni Lielajā Dzintarā apmeklēja koncertuzvedumu “Virtuves rēvija”. Tas ir stāsts par savstarpējām attiecībām – draudzību un strīdiem, mīlestību un greizsirdību, kas tika attēlots skolēniem saprotamā veidā – starp virtuves priekšmetiem. Virtuves priekšmeti izdzīvoja gan spēles un rotaļas, gan mīlestību un greizsirdību, kā arī draudzību un strīdus. Kastrolīte un Vāciņš, Slotas kāts un Trauku lupatiņa, Putotājs un Putukrējums, visi, kas virtuvē sāk dziedāt un dejot, aizkustinot mazo skatītāju sirdis.

Koncerts „Mana tautasdziesma”

Iniciatīvas Latvijas skolas somas ietvaros 2. martā 4. a un 4.d klases skolēni apmeklēja koncertu „Mana tautasdziesma”, tādejādi veidojot skolēnu kultūras pieredzi, un aktualizējot mūzikā un literatūrā iepriekš apgūto.

Literatūras stundā skolēni iepazina mutvārdu folkloras veidu – tautasdziesmu; mūzikā mācījās tautasdziesmas no galvas – tās skandēja. Apmeklējot koncertu skolēni nostiprināja abos mācību priekšmetos gūtās zināšanas, kā arī guva iespēju dzirdēt  latviešu tautasdziesmas oriģinālās aranžijās, tādējādi pilnveidojot priekšstatu par latviešu tautas mūziku un to izpildījumu mūsdienīgā skanējumā, un tās aktualitāti arī mūsdienās. Koncerta laikā skolēni parādīja mūzikas stundā gūtās zināšanas un prasmes – labprāt  dziedāja līdzi sev zināmās, un mūzikas stundās apgūtās tautasdziesmas. Pēc koncerta latviešu valodas stundā skolēni izmantoja latviešu tautasdziesmas, lai padziļinātāk apgūtu tēmu – Uzruna un uzrunas grupas, skolēni dalījās iespaidos par koncertu, atzina ka ir interesanti vienu tēmu apgūt vairākos mācību priekšmetos.

Foto: Valters Pelns https://irliepaja.lv/galerijas/koncerts-skoleniem-mana-tautasdziesma-koncertzale-/

Leļļu meistara sapnis

Tas skan tik skaisti, ka katram ir savs sapnis. Sapņo lieli un mazi. Izrādās, ka sapņi piepildās arī lellēm. Leļļu meistara sapni 20. februārī „Skolas somas ietvaros” izsapņoja arī  mūsu skolas otro klašu skolēni. Visiem skolēniem koncerts patika, guva emocionālu baudījumu, kā arī atziņu, ka darot labu citiem,pats pretī arī saņemsi labu.

Sniegbaltītes skola

10. un 11. decembrī no “Latvijas skolas somas finansējuma” 1.- 2. klases apmeklēja Liepājas teātra izrādi “Sniegbaltītes skola”.

Šo stāstu par Meža skolu, kurā Sniegbaltīte palīdz zvēriņiem apgūt zinības, pazīst un atceras gandrīz visi pieaugušie. Tagad arī bērniem bija iespējams uzzināt, kāpēc vajadzīga skola, un pašiem pārliecināties, vai par gudrāko, stiprāko un attapīgāko var kļūt arī bez mācīšanās.

Skolēni kopā ar Sala veci, Sniegbaltīti un meža iemītniekiem varēja izjust Ziemassvētku tuvošanos.

RAXTU RAXTI. TRĪS LABAS LIETAS.

Liepājas koncertzālē LIELAIS DZINTARS saistībā ar “Latvijas koncerti” iniciatīvu “Latvijas skolas soma” projekta ietvaros 4.klases skolēni 21.novembrī apmeklēja koncertuzvedumu bērniem “RAXTU RAXTI. TRĪS LABAS LIETAS.”

Koncertuzvedums – latviešu tautas brīnumu pasaka “Trīs labas lietas” ir stāsts par trim tēva dēliem un viņu izvēli paņemt no noslēpumainā Svešā vīra sieku zelta vai trīs labas lietas. Tikai Muļķītis pasakā izvēlas trīs labās lietas, kuras palīdz viņam tikt galā ar visgrūtākajiem uzdevumiem un piedevām vēl dabūt Ķēniņa meitu par sievu.

Uzvedumā skanēja grupas “RAXTU RAXTI” mūzika dažādu mūzikas instrumentu izpildījumā, piedalījās laikmetīgās dejas dejotāji, tika projecēti interesanti video materiāli, iekļaujot  Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes.

Suitu sāga

3.a un 3.b kl. ,,Latvijas skolas somas ” ietvaros apmeklēs simfoniskā orķestra koncertuzvedumu R. Dubras oroģināloperu ,,Suitu sāga” ,,Lielajā Dzintarā” 2019.g. 5.novembrī 10.00.

Mērķis:  noklausīties latviešu oriģināloperas ,,Suitu sāga” pirmizrādi, uzzināt par Suitu novada tautastērpa izcelsmi.

Operā skolēni tika iepazīstināti ar 400 gadu seniem vēsturiskiem notikumiem Alsungā.

Operā skolēni uzzināja suitu tautastērpa rašanās vēsturi.

Skolēniem patika solistu uzstāšanās, koristu dziedājums, krāšņie tērpi. Skolēni uzzināja, kas ir opera.

Amatnieku nams

2019.g. 30.oktobrī 3.b klase projekta ,,Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Amatnieku namu.

Apmeklējuma mērķis bija piedalīties radošās darbnīcās un apskatīt izstādi – lietišķās mākslas darinājumus.

Skolēni sadalījās grupās – darbnīcās un pieredzējušu amata meistaru vadībā, izmantojot daudzveidīgus materiālus, piem., dzintaru, ādu, klūdziņas, audumu, pērļītes, apguva lietišķās mākslas darbu pamatprasmes.

Izgatavotie darbi skolēnos izraisīja pozitīvas emocijas.

Noslēgumā skolēni apskatīja izstādi.Lielu interesi izraisīja tautastērpi, sajūsminājās par garākajām dzintara krellēm!

Gūtie iespaidi Aizputes novadpētniecības muzejā

2.klašu skolēni 17. un 18.oktobrī  “Latvija skolas somas” ietvaros muzejā apmeklēja divas radošās nodarbības.

Nodarbībā “No vecmāmiņas pavārgrāmatas” skolēni paši mīcīja mīklu, veidoja kliņģerus. Nodarbības beigās cienājās ar pašu gatavotiem kliņģeriem un dzēra garšīgu, smaržīgu zāļu tēju.

Zīmju un simbolu meistardarbnīcā uzzinājām ar ko atšķiras latvju zīmes no dažādiem simboliem. Nodarbībā katrs skolēns radīja draudzības simbolu- rokassprādzi. Klasē veidojām zīmējumu izstādi par iegūtajiem iespaidiem Aizputes novadpētniecības muzejā

DaGamba. Vivaldi. Gadalaiki.

Projekta “Skolas soma” ietvaros 2019. gada 8. oktobrī Liepājas Centra sākumskolas 5.un 6. klases skolēni devās skatīties un klausīties mūzikas grupas “DaGamba” veltīto koncertu jauniešiem “Vivaldi. Gadalaiki.”, kuru organizēja koncertzāle “Lielais Dzintars” sadarbībā ar “Latvijas Koncerti”.

Koncertā skolēni tika iepazīstināti ar slaveno itāļu komponistu un vijolnieku Antonio Vivaldi un viņa populāro skaņdarbu “Gadalaiki”. Lai koncerts būtu skolēniem saistošāks, cikla “Gadalaiki” skaņdarbi tika izspēlēti gan klasiskā skanējumā, gan rokmūzikas versijā.

Koncerta laikā skolēniem bija iespējams atpazīt mūzikas instrumentus, kā altu, vijoli, bungas, saskatīt līdzības un atšķirības stīgu instrumentos, kā arī iepazīt seno laika tradicionālos mūzikas instrumentus.

Esmu arheologs

2019.gada 24.septembrī Liepājas Centra sākumskolas 6.klašu skolēni iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja nodarbību Liepājas muzejā “Esmu arheologs”. Skolēni apguva Latvijas vēsturē nepieciešamās zināšanas un prasmes par vēstures izzināšanas iespējām, kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas nepieciešamību un veidiem, mācījās sadarboties un paši mēģināja atrast senas lietas, kas glabājas zemē. Apskatot muzeja ekspozīciju, skolēni izzināja vissenākās Latvijas vēstures lappuses.


100 Latvijas stāsti 100 minūtēs

6. septembrī, tūkstošiem skolēnu no visiem 119 Latvijas novadiem tikās Rīgā, atklājot Latvijas valsts simtgades lielāko iniciatīvu „Latvijas skolas soma”. Īpašā pasākumā Arēna Rīga skolēni piedalījās radošās darbnīcās un koncertā „100 Latvijas stāsti 100 minūtēs”. Piedaloties atpazīstamiem māksliniekiem, koncertā tika apspēlēta Latvijas vēsture, kultūra, tradīcijas un vērtības šodienas skatījumā, nepieciešamība ikvienam nepārtraukti attīstīties un augt, veidojot nākotnes Latviju.


Ventspils digitālais centrs

31.oktobrī, 4.b klase apmeklēja Ventspils digitālo centru, kur piedalījās divās nodarbībās. Ar 3D pildspalvām veidoja attēlus gan pēc gatava šablona, gan zīmējot autordarbus.

Otrā nodarbībā skolēni strādāja pie datorgrafikas uzdevuma, veidojot kolāžas par dažādām tēmām, bet tā kā šovakar ir Helovīns, daudzu skolēnu darbos ir šo svētku atribūtika – vissdažādākie ķirbji.

1.A klases Mārtiņdienas prieki „Ievlejās”!

Projekta „Skolas soma” ietvaros 1.A klase  9. novembrī devās braucienā uz Sakas pagasta  „Ievleju ” mājām, kur darbīga uzņēmēja Agita Pētersone stāstīja un rādīja  kā top maizīte. Skolēni iepazinās ar graudiem, mīklas mīcīšanu un krāsns kurināšanu. Bērni saprata grūto maizītes tapšanas ceļu. Interesanti bija pašam izveidot savu kukulīti un ar lizes palīdzību ielaist to krāsnī.

Garda bija maizītes ar medu degustācija, un jautras likās Mārtiņdienas rotaļas. Vislielākais prieks un gandarījums- ar karstu maizes kukulīti rokās varēja doties mājās. Visi bērni priecājās, ka varēs uzcienāt savus vecākus ar paša ceptu maizīti.

Skats uz mūsu priekiem.


Izrāde “Polianna”

Liepājas teātra izrādi Polianna noskatījās 5.a un 6.a klases skolēni.

 Kādā depresijas māktā pilsētā ierodas vienpadsmit gadus veca meitene Polianna, lai ar prieka spēles palīdzību pierādītu apkārtējiem, ka pasaule ir ļoti jauka vieta, kurā dzīvot. It sevišķi savai krustmātei Pollijai, kura nocietinājusi savu sirdi un neļaujas nedz priekam, nedz emocijām. Vai pilsētiņas iedzīvotāji ļausies prieka spēlei? Un vai krustmāte atvērs savu sirdi priekam un mīlestībai

 Izrāde bija ļoti pamācoša un aktuāla mūsdienu steidzīgajā laikmetā, kurā savstarpējās attiecības un patiesās dzīves vērtības dažkārt tiek atstātas novārtā. Skolēni izrādes laikā vēlreiz pārliecinājās par to, kāda uzvedība veicina labas savstarpējās attiecības, prot raksturot dažādas emocijas un izprot savas iespējas ietekmēt citu cilvēku emocijas.

Vilkam tāda dvēselīt‘

Projekta “Skolas soma” ietvaros 2019. gada 21. februārī  Liepājas Centra sākumskolas 4. C klase devās skatīties un klausīties muzikālo uzvedumu “Vilkam tāda dvēselīt ‘ ”, kuru organizēja koncertzāle “Lielais Dzintars” sadarbībā ar  māksliniecisko  vadītāju  un horeogrāfi Sanitu Sējāni.

Muzikālais uzvedums  iedvesmo skolēnus uz radošām izpausmēm – dziedāt, dejot, būt aktīvam sabiedrības loceklim. Koncertā tiek akcentēts viens no būtiskākajiem Latvijas kultūras mantojumiem – dziesma, latviešu nacionālās identitātes simbols.

Uzveduma sniegtais vēstījums tiek ietērpts dziesmās, un to skatītājiem izstāsta un izdzied bērnu vokālie ansambļi no visas Latvijas. Stāsts ir par kāda bērna un maza vilcēna attiecībām, par robežām starp dzīvnieku un cilvēku pasauli.

Šis muzikālais uzvedums izraisa skolēnos līdzpārdzīvojumu, palīdz saskatīt cilvēka un dzīvnieka attiecības, novērtēt dzīvnieka varenību, skaistumu un spēku.

Pēc pasākuma apmeklējuma bērni dalījās savās izjūtās par redzēto un dzirdēto un  izveidoja plakātu, kurā tika apkopoti skolēnu viedokļi par to, kas pasākumā patika un aizrāva.

Latvijas Mākslas muzejs

Kā laikmetīgiem bērniem saprast laikmetīgu mākslu?

Latvijas skolas somas ietvaros mūsu skolēniem bija iespēja viesoties Latvijas Mākslas muzejā un piedalīties nodarbībā: Kā skatīties un ieraudzīt? Praktiski iesaistoties diskusijās un astoņu mākslas darbu pētniecībā, skolēniem bija iespēja atklāt Purvīša balvas nominantu daiļradi un mūsu laikmeta vizuālās mākslas izpausmes kopumā. Nodarbībā skolēni pētīja laikmetīgās mākslas sastāvdaļas – no idejas līdz formai un izstādīšanas veidam. Nodarbības nobeigumā, strādājot grupās, skolēni radīja kopīgu instalāciju.

Varde par solisti

16. aprīlī Liepājas Centra sākumskolas 1.-3. klašu skolēni projekta „Skolas somas” ietvaros apmeklēja koncertuzvedumu „Varde par solisti” koncertzālē Lielais Dzintars.

Purva iemītnieki Varde, Krupis, Cekulpīle un Dundurs skolēnus iepazīstināja ar skaistāko operu jaukajām ārijām, duetiem un ansambļiem.

Koncertprogrammā uzstājās Latvijas Nacionālās operas solisti – Evija Martinsone (soprāns), Ilona Bagele (mecosoprāns), Juris Vizbulis vai Mihails Čuļpajevs (tenors), Kalvis Kalniņš (baritons), Uģis Krišjānis (taustiņinstrumenti). Koncerta stāstniece bija Karina Bērziņa. Pēc koncertuzveduma klasēs apkopojām skolēnu gūtās atziņas un muzikālos iespaidus. Skolēni guva priekšstatu par operu un baletu, viņiem patika tēlainā mūzikas valoda, krāšņie tērpi, emocionālais izpildījums.

Liepājas RAS

Projekta “Skolas soma” ietvaros skolēni no 5.b klases apmeklēja atkritumu pārstrādes uzņēmumu “Liepājas RAS”, kur apguva jaunas zināšanas par vides saudzēšanu un ekoloģisku dzīvesveidu, akcentējot tieši atkritumu apsaimniekošanas jomu un uzzināja par atkritumu otrreizējo izmantošanu.

Skolēni bija arī  uz nodarbību muzejā “Vai Tu zini, kas ir Latvija”, kurā nostiprināja savas zināšanas par Latvijas valsts simboliem un to tapšanas vēsturi.

“Skolas soma” projekta ietvaros bija unikāla iespēja apmeklēt Latvijas simtgadei veltīto multimediālo deju lielizrādi “ABAS MALAS”, kurā skolēni iepazina Latvijas vēsturi 100 gadu griezumā, kas tika atspoguļota caur deju un kustību, projekcijās bija redzama cilvēkstāstu sērija – spilgtākās atmiņas katrā no Latvijas desmitgadēm.

Klusā daba. Glezniecība.

Projekta “Skolas soma” ietvaros 6. c klases skolēniem bija iespēja Liepājas muzejā apskatīt Latvijas mākslinieku izstādi “Klusā daba. Glezniecība.”, kur iepazinās ar mākslas žanru Klusā daba, atklājot dažādu paaudžu latviešu mākslinieku rokrakstus, glezniecības manieri un atšķirīgas tehnikas. Izstādē kopumā bija apskatāmi 21 mākslinieka 38 mākslas darbi.

Projekta “Skolas soma” ietvaros 5.c klases skolēni apmeklēja radošas darbnīcas Liepājas Amatnieku namā un muzejpedagoģijas nodarbību Liepājas muzejā. Amatnieku namā skolēniem bija iespēja iepazīties ar Kurzemes amatniecības tradīcijām, kas ir Latvijas kultūras mantojuma nozīmīga daļa. Skolēni izvēlējās katrs savu amata meistaru un darina savu darbiņu.

Savukārt, Liepājas muzejā skolēniem bija iespēja apskatīt plenēra izstādi “Liepājas marīna”, noskaidrot, kas ir plenērs un iepazīties mākslas žanru marīna, atklājot dažādu mākslinieku rokrakstus un glezniecības manieri atšķirīgās tehnikās. Skolēni izvēlējās vienu no mākslas darbiem izstādē un pēc iespējas līdzīgu zīmēja savu.